Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

Stadia odvykání

 

U většiny kuřáků prochází odvykání kouření pěti základními stadii, která již odborníci rozpoznali, popsali a pojmenovali. Jsou to:

  • Prekontemplační stadium (období před rozhodnutím): v tomto období kuřák na odvykání nepomýšlí. Namlouvá si, že nekouří tak mnoho, zdravotní rizika mu nehrozí a není závislý. Myšlenky o možných negativech kouření potlačuje.
  • Kontemplační stadium (období rozhodování): negativní vlivy kouření začínají vystupovat do popředí. Například žena chce otěhotnět a vnímá nátlak okolí i vlastní zodpovědnost za zdraví svého dítěte. Člověk z určitých vrstev vnímá tlak a negativní postoj svého nekuřáckého okolí. Člověk si začíná uvědomovat svou závislost a také skutečnost, že přestat kouřit bude obtížné.
  • Přípravné stadium: kuřák se rozhodne, že se své závislosti zbaví. Začíná se rozhlížet ve svém okolí po bývalých kuřácích, kterým se podařilo přestat. Pomalu shromažďuje informace o metodách odvykání a přemýšlí nad tím, která metoda by pro něj byla nejvhodnější.
  • Stadium akce: období, kdy kuřák odvyká.
  • Stadium setrvání: stadium po skončení kritického období, člověk se stává „bývalým kuřákem“, nepociťuje abstinenční příznaky ani chuť na cigaretu. Dá se říci, že svůj boj vyhrál. Pokud nechce znovu upadnout do závislosti, již nikdy si nebude moci zapálit, ani příležitostně nebo výjimečně.
Ilustrace
 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci