Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

Přibírání na váze

 

Někteří kuřáci se obávají přestat kouřit, protože mají strach z nadváhy. Bojí se, že jeden zlozvyk nahradí jiným, že místo cigarety nastoupí přemíra jídla nebo sladkosti. Dokonce i když kuřák v průběhu odvykání své stravovací návyky nezmění, může přibírat na váze. Dá se tomu však vyhnout a pokud bude dodržovat zásady zdravé výživy, je zvýšení hmotnosti jen minimální a pouze dočasné.

Ilustrace

Jak se vyhnout zvýšení hmotnosti v období odvykání:

  • Zásobte se čerstvým ovocem a zeleninou a v případě nezvladatelné chuti něco si dát do úst po něm sáhněte. Nekupujte si domů sladkosti nebo jen v minimálním množství. Požádejte ostatní členy rodiny, aby vám v tomto ohledu vyšli vstříc a nevystavovali vás pokušení.
  • Najděte si pohybovou aktivitu, která vás bude těšit a která je vhodná s ohledem na váš zdravotní stav. Pohyb vám pomůže udržet hmotnost a zároveň zbaví napětí, které se ve vás hromadí v důsledku odvykání. Pohybu byste se měli věnovat pravidelně, minimálně jednu hodinu tři dny v týdnu.
  • Bojujte proti zácpě, která se v době odvykání může objevit. Bránit se můžete pomocí náhradní nikotinové léčby, která eliminuje abstinenční příznaky včetně zácpy. Důležitý je také pravidelný pitný režim (do něj samozřejmě nepatří káva ani alkohol, které organismus spíše odvodní než zavodní) a dostatek vlákniny v potravě. Tedy opět ovoce, zelenina, celozrnné pečivo a ovesné vločky.
  • Noste s sebou žvýkačky bez cukru nebo mentolové pastilky (tic-tac). V případě pokušení sáhněte raději po nich než po oříšcích či čokoládě.
  • Dodržujte obecné zásady zdravé výživy. Omezte tučná masa a především uzeniny. Dávejte přednost drůbežímu masu a rybám. Jezte dostatek ovoce a zeleniny. Smažená jídla si dejte pouze výjimečně. Jezte pravidelně a v klidu, několikrát denně v menších porcích. Nepřejídejte se a zároveň nedopusťte, aby vás přepadl „vlčí“ hlad.
 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce