Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

Metody odvykání

 

Základním předpokladem pro úspěšné odvykání je rozhodnutí přestat kouřit. Neexistuje žádná zázračná metoda, která by vás bezpracně odnaučila kouřit. Ať už vyzkoušíte cokoliv, v každém případě to bude potřebovat vaši vůli a vaše rozhodnutí. Žádná odvykací metoda není bezbolsetná, jednoduchá ani bezpracná.

 

Omezování počtu cigaret, kouření cigaret „light“, rostlinné cigarety

Na začátku uvedeme metody, o kterých sice mnoho kuřáků a mluví a také je zkouší, avšak v podstatě jimi jen obelhávají sami sebe. Ani omezení počtu vykouřených cigaret ani přechod na tzv. lightky vás nezbaví návyku. Pokud chcete dále kouřit, kuřte a neplýtvejte energií na to, že se budete přesvědčivat o prospěšnosti lightek. Pokud chcete opravdu přestat kouřit, musíte přestat úplně a navždy.

Ani tzv. rostlinné cigarety (např. eukalyptové) nelze doporučit. Také zde při spalování vzniká mnoho škodlivých a karcinogenních látek a tyto cigarety nejsou „zdravější“ než klasické.

Ilustrace
 

Náhradní nikotinová terapie

Toto je v současnosti nejvíce preferovaná léčba a také nejvíce účinná. Minimalizuje abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu a dává tak odvykajícímu člověku možnost vyrovnat se především s psychosociální závislostí na kouření. Tu samozřejmě také nelze podceňovat. Mnohé rady, jak si poradit s psychosociálním návykem,nejdete na těchto stránkách, můžete také navštívit některou z poraden pro odvykání kouření.

Preparátů pro náhradní nikotinovou terapii existuje celá řada a každý si může vybrat formu i dávku, která mu nejvíce vyhovuje. Náhradní nikotinové terapii a jednotlivým typům přípravků je věnovaná zvláštní sekce.

 

Rostlinné nebo homeopatické přípravky

V dnešní době spíše ustupují do pozadí. V naprosté většině případů se jedná o placebo, tedy o látky, které nemají žádný skutečný efekt. Pokud jim však člověk důvěřuje a spoléhá na ně, mohou mu v odvykání pomoci. Existují také přípravky, po jejichž užití má cigareta „divnou chuť“, protože reagují s cigaretovým kouřem. Některé tyto látky mohou mít i nežádoucí účinky a jejich užívání není vhodné.

 

Špičky

Špičky, někdy s mentolovou vůní, kterými pouze manipulujete v prstech nebo je držíte v ústech. Nemůžete si je zapálit a neobsahují žádný nikotin. Pokud vám chybí právě manipulace s cigaretou, mohou vám takové špičky pomáhat.

 

Hypnóza, akupunktura, alternativní metody

Ačkoliv tyto metody nemají žádný „skutečný“ účinek, přesto mohou pomáhat lidem, kteří si je přejí a důvěřují jim. Mohou být součástí psychické podpory a rozhodně proti nim nelze nic namítat ze zdravotního hlediska.

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta