Kouření a těhotenství
Kouření v těhotenství má na dítě velmi negativní dopad. O mnohým rizicích určitě ještě nevíme, některá již ale známá jsou:
- Kouření zvyšuje riziko potratu. Dítě kuřačky dostává v matčině krvi větší množství jedovatého oxidu uhelnatého, který z krve vytlačuje kyslík. S každou novou cigaretou se tedy miminko trochu „přidusí“.
- Kuřačkám se rodí děti lehčí zhruba o 250 gramů. Nižší váha dítěte však rozhodně neulehčí porod, který je závislý na velikosti hlavičky. Děti s nižší porodní hmotností jsou však vystaveny větším poporodním komplikacím a také doba strávená v nemocnici po porodu bývá delší. Nižší porodní hmotnost je mimo jiné způsobena právě nedostatkem kyslíku v matčině krvi.
- U novorozenců, kteří se narodili silným kuřačkám, se dokonce může objevit abstinenční syndrom. Takové dítě neustále křičí a je neutišitelné, dokud nedostane například nikotinovou náplast.
- U dětí kuřaček je vyšší riziko takzvaného syndromu náhlého úmrtí (SIDS). Děti postižené tímto syndromem mají náhlou zástavu dechu z plného zdraví a bývají nalezeny v postýlce mrtvé.
- Kouření v těhotenství zvyšuje také riziko předčasného porodu. Předčasně narozené děti s nízkou porodní hmotností si do života mnohdy odnášejí těžký handicap, často mají sníženou duševní výkonnost.
- Děti kuřaček mají v průběhu školní docházky častěji problémy s hyperaktivitou.
- Děti kuřaček bývají také vzpurnější a chovají se rizikověji. Experimentují s tabákem už kolem 10 let věku a v dospívání trpí úzkostnými poruchami.