Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

Protikuřácká legislativa v Evropě

 

Belgie - Od ledna 2006 platí zákaz kouření na veřejných místech. Počátkem roku 2007 se týká zákaz i restaurací, ale ne kaváren, barů, bister či venkovních zahrádek.
Bosna a Hercegovina - Platí zákon zakazující kouření na veřejných prostranstvích, ale téměř nikdo ho nedodržuje.
Černá hora - Od července 2004 zakazuje kouření ve veřejných budovách i prostranstvích, včetně restaurací, barů, kin a škol.
Dánsko - Zákon zakazující kouření v barech, klubech a restauracích platí od srpna 2007. V oddělených místnostech ale kouřit lze.
Estonsko – Od června 2007 zde platí zákaz kouření v barech a restauracích s výjimkou podniků, kde budou oddělené místnosti pro kouření se samostatnou ventilací.
Finsko - Zákaz kouření ve veřejných prostorách se od 1. června 2007 týká i barů a restaurací. Za přísných podmínek jsou povoleny speciální kuřácké místnosti.
Francie - Od začátku roku 2008 platí zákaz kouření pro kavárny a zastřešené bary. Podle zákona nyní hrozí osobě, která si zapálí cigaretu na veřejném uzavřeném prostranství pokuta šedesát tři euro a provozovateli zařízení, který by nechal své zákazníky kouřit, až sto třicet pět euro. Kouření ve veřejných budovách, jako například v nemocnicích, školách,na pracovištích, na letištích a podobně je zakázáno již od února 2007.

Ilustrace

Irsko – Jako první z evropských zemí skoncovalo s kouřením na veřejných místech. Od dubna roku 2004 Irsko zavedlo absolutní zákaz kouření na všech veřejných místech, tedy i v restauracích a barech. Dodržování přísného má na starost čtyři sta kontrolorů, kteří v případě jeho porušení mohou udělit pokutu v přepočtu až 100 tisíc korun.
Island - Od 1. června 2007 zde platí zákaz kouření ve všech veřejných zařízeních včetně restaurací.
Itálie – Zákaz kouření platí v kavárnách, barech, diskotékách, restauracích a úřadech pod pokutou až 275 eur (asi 8300 Kč) a hostinskému, který to umožní, hrozí pokuta až 2000 eur (asi 60 000 Kč). Zákon byl schválen již v prosinci 2002, uvedení do praxe však bylo dvakrát odloženo. Zákaz začal platit až v roce 2005.
Kypr - Kouření je zakázáno ve všech veřejných prostorách s výjimkou restaurací a barů.
Litva - Od ledna 2007 platí zákon zakazující kouření na všech veřejných místech, včetně barů, restaurací či diskoték.
Lotyšsko - Zákaz kouření na většině veřejných míst v zemi platí od roku 2006. Jeho dodržování je vymáháno od července 2006.
Makedonie - Zákaz kouření platí od ledna 2005 ve všech veřejných prostorách, v restauracích a barech (mohou v nich však za přísných podmínek vyčlenit prostory pro kuřáky).
Malta - Od dubna 2005 zakazuje kouření ve veřejných prostorách, výjimku mají restaurace a bary.
Německo - Ve spolkové republice platí zákaz kouření na veřejnosti, včetně barů a restaurací, v osmi zemích, přičemž v Bavorsku jsou restrikce nejrozsáhlejší. Na celém území spolkové republiky je zakázáno kouřit na nádražích, na letištích, ve vlacích a taxících, stejně jako ve federálních institucích a justičních budovách. Dále si pravidla určují jednotlivé spolkové země samy.
Nizozemí – Přísný zákaz kouření na veřejných prostranstvích platí od roku 2004. Zakázáno je i kouření na pracovišti s výjimkou speciálních místností s odsávacím větráním. Zákaz se zatím netýká barů a restaurací, kde bude kouření zakázáno od července roku 2008.
Norsko - Jako druhá země Evropy po Irsku zakázala v červnu 2004 kouření i v restauracích a barech.
Portugalsko - Zákaz kouření v barech a restauracích platí od ledna 2008. V barech o výměře menší než sto metrů se však kouřit smí. Ve veřejných budovách je kouření povoleno pouze ve vyhrazených místnostech s dobrou ventilací.
Rakousko - Od ledna 2005 je zakázáno kouření na všech veřejných místech s výjimkou barů a restaurací.
Rumunsko - Od července 2008 začne platit zákaz kouření v barech a klubech.
Řecko - Zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách sice platí již od května 1980, ale příliš se nerespektuje.
Slovinsko - Od 5. srpna 2007 se nesmí kouřit ve veřejných prostorách. V restauracích a barech jen na speciálních místech.
Španělsko –Zákaz kouření platí od roku 2005 pro veřejná místa, jako jsou letiště nebo železniční stanice. Od roku 2006 se nesmí kouřit na pracovištích. Zákon pouze omezuje, nikoli zakazuje kouření v hospodách a restauracích.
Švédsko - Zákaz kouření platí ve všech veřejných prostorách, v restauracích a barech od 1. června 2005.
Ukrajina - Od října 2005 zakázáno kouření na veřejných místech a na pracovištích.
Vatikán - Od července 2002 se nesmí kouřit ve veřejných prostorách a v uzavřených pracovních místnostech.
Velká Británie – Ve Skotsku se nesmí na všech veřejných místech včetně všech míst, kde je podáváno jídlo, kouřit od 26. března 2006. Ve Walesu od 2. dubna 2007 a v Severním Irsku od 30. dubna 2007. V Anglii od 1. července 2007.
Evropská unie – V roce 1989 přijala Rada ministrů zdravotnictví členských zemí ES Rezoluci o zákazu kouření v prostorách určených veřejnosti. Rada vyzvala členské země k přijetí závazných opatření podle individuální národní praxe.

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta