Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

Když kouří váš partner/ka

 

Pokud váš partner či partnerka kouří a vy sami nikoliv, zažíváte možná beznaděj a bezmoc. Partnerovo kouření se může stát i námětem mnoha nepříjemných rozepří. Zde je několik rad, jak se zachovat a čeho se vyvarovat, pokud nechcete s nenáviděným dýmem přijít i o partnera.

Ilustrace

Kouří-li váš partner/ka:

  • Maximálně podporujte svého partnera ve snaze nekouřit, avšak nevyvíjejte na ně žádný nátlak. Přestat kouřit se musí rozhodnout sám a pokud sám nebude chtít, nikdy ho k tomu nemůžete přinutit. Nátlakem a citovým vydíráním jedině zhoršíte situaci případně si pošramotíte váš vzájemný vztah. A ten přece není jen o kouření.
  • Pokud se partner rozhodne nekouřit, pomozte mu předem promyslet situace, ve kterých bude obtížné se cigarety vzdát (společnost přátel-kuřáků, cigareta u kávy apod.) a předem pro ně najdete vhodné řešení.
  • Projděte spolu s partnerem abstinenční příznaky, které ho pravděpodobně čekají, a zamyslete se s ním nad možností náhradní nikotinové léčby. Spolu vyberte vhodný preparát.
  • Doporučte partnerovi návštěvu některého z Center léčby nikotinové závislosti, kde se na léčbu nikotinové závislosti specializují.
  • Motivujte svého partnera pozitivně. Promluvte o tom, jak skoncování s kouřením pozitivně ovlivní zdraví vašich (i budoucích) dětí, jak zlepší váš společný vztah a zážitky do budoucna případně i finanční situaci celé rodiny.
  • Vždycky mějte na paměti, že kouření je závislost a choroba. Váš partner nekouří schválně a není žádný slaboch, pokud se mu nedaří přestat, protože to není snadné. Nic mu nevyčítejte.
 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba