Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

Přestaňte kouřit

 

(zpracováno podle knihy MUDr. Evy Králíkové – Jak přestat kouřit. Nakl. Maxdorf, 2003)

 

Jak dlouho to potrvá

Jak dlouho to trvá, než se z kuřáka stane definitivní nekuřák, se nedá obecně určit. U každého člověka je totiž toto období individuální. Kupodivu délka „kritického období“ nezávisí na faktorech, jako je doba trvání kuřáckého návyku, počet vykouřených cigaret nebo míra závislosti na nikotinu. Délka kritického období závisí jen a pouze na vážnosti vašeho rozhodnutí s kouřením definitivně skoncovat. Někdo se tedy stane nekuřákem přes noc, ačkoliv původně kouřil šedesát denně, jiný se svým návykem bojuje třeba půl roku. Délka odvykání prostě závisí na vašem přístupu a pevném rozhodnutí nekouřit.

 

Motivace

Než začnete s odvykáním, zkuste si zodpovědět následující otázky:

  • Je kouření nezdravé?
  • Škodí kouření mému zdraví?
  • Rozhodl/a jsem se nekouřit?
  • Jsem ochoten/ochotna přestat kouřit okamžitě, úplně a navždy?

Pokud jste na tyto otázky odpověděli ANO, máte všechny základní předpoklady s kouřením skoncovat. Potřebné však je, abyste si sami definovali svůj vlastní důvod, osobní motivaci, proč chcete s kouřením skoncovat. Takových důvodů může být celá řada a není podstatné, který z nich je pro vás osobně nejdůležitější. Hlavní je, abyste svůj důvod znali a mohli ho sledovat jako cíl po celou dobu odvykání.

Ilustrace

Významných důvodů, proč přestat kouřit, může být mnoho. Identifikujte si pro sebe ten nejdůležitější:

  • Zdravotní důvody
  • Nechcete dávat svým dětem špatný příklad
  • Nechcete nutit své okolí (rodinu), aby pasivně vdechovali kouř a nechtěně tak poškozovali své zdraví
  • Finanční důvody – za peníze, které ročně ušetříte, si můžete dopřát například dovolenou nebo koupit věc, která se vám vždy zdála příliš drahá a zbytečná. Jakkoli zbytečný může vysněný předmět být, určitě nebude poškozovat vaše zdraví.
  • Společenské důvody – v některých kruzích je dnes již kouření minimálně nevhodné, ne-li přímo neúnosné. Ještě více to pak platí na západ od našich hranic. Člověk zapáchající cigaretovým dýmem skutečně není „in“.
  • A jakékoli jiné důvody: nechcete pošokozovat zdraví svého psa, kterému pasivní kuřáctví rovněž nesvědčí. Nechcete kouřením ztrácet drahocenný čas nebo chcete být prostě svobodní.
 

Slabá vůle

Pokud si myslíte, že jste člověk se slabou vůlí, a proto nemáte nikdy šanci s kouřením skoncovat, mýlíte se. Přestat s kouřením není otázka vaší vůle, ale vašeho rozhodnutí. Možná nejste tak docela přesvědčeni o tom, že s kouřením chcete přestat, a proto všechno raději svdete na svou slabou vůli. Neklamte sami sebe a raději se poctivě zamyslete, zda vaše rozhodnutí přestat kouřit je opravdu stoprocentní.

Odvykání kouření mohou samozřejmě komplikovat abstinenční příznaky, pokud jste fyzicky závislí na nikotinu. Tyto příznaky mohou být velmi nepříjemné a mohou vás donutit se k cigaretě vrátit. Na potlačení abstinenčních příznaků však dnes existuje široké spektrum léků, které vám pomohou kritické období překonat.

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta