Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

Náhradní nikotinová léčba

 

Náhradní nikotinová léčba spočívá v tom, že se organismu v době odvykání dodává čistý nikotin. Tím se oslabí nepříjemné abstinenční příznaky. Dávka nikotinu se postupně snižuje, až jej není potřeba podávat vůbec.

Na české trhu je dnes již velké množství přípravků pro náhradní nikotinovou terapii. Nikotin můžete přijímat ve formě náplastí, žvýkaček, inhalátorů a mikrotablet. Kromě toho existují také léky, které neobsahují nikotin, přesto dokáží abstinenční příznaky zmírnit. Tyto léky jsou však k dostání pouze na lékařský předpis a o jejich užívání se musíte poradit s lékařem.

 

Náplasti

Náplasti se nalepují na neochlupené místo na těle, například na paži, kde se ponechávají podle typu 16 nebo 24 hodin. Po tuto dobu se z nich neustále rovnoměrně uvolňuje do organismu nikotin. Jeho přísun je tedy trvalý a pravidelný, a proto jsou náplasti vhodné především pro středně až silně závislé kuřáky, kteří kouří pravidelně. Náplasti je možné kombinovat také s dalšími formami náhradní nikotinové léčby, se žvýkačkami, inhalátory nebo mikrotabletami. To je vhodné zejména v případech, kdy je potřeba náhle zvýšit hladinu nikotinu v organismu (překonat „krizi“).

Ilustrace
 

Žvýkačky

Nikotin ze žvýkačky se vstřebává během žvýkání skrze sliznici ustní dutiny. Žvýkačky mají ze všech používaných forem náhradní nikotinové léčby asi nejširší použití. Jsou vhodné pro všechny odvykající kuřáky závislé na nikotinu, ať už slině nebo pouze slabě. Žvýkačky existují v několika různých formách, lišících se obsahem nikotnu. Konkrétní formu je potřeba si vybrat právě podle síly závislosti. Žvýkačky je na rozdíl od náplastí možné používat nepravidelně, v případě potřeby. Využijí je tedy i slaběji závislí kuřáci a ti, kteří kouřili nepravidelně.

Nikotinové žvýkačky je potřeba naučit se správně žvýkat, nežvýkají se totiž stejně jako „obyčejné“ žvýkačky. Místo žvýkání by se měly spíše „nakusovat“ a po každých několika nakousnutích se žvýkačka ponechá v klidu v ústech zhruba na půl minuty. Potom se opakuje nakusování a tak stále dokola. Žvýkat se nesmí příliš usilovně, aby se nikotin mohl vstřebat sliznicí ústní dutiny a nedostával se do žaludku. Z žaludku se nikotin nevstřebá a naopak může žaludek podráždit. Během žvýkání a také těsně před ním se nedoporučuje jíst ani pít.

 

Inhalátor

Inhalátor je umělohmotná trubička, která obsahuje kapsli s nikotinem. Vdechováním vzduchu z inhalátoru se vstřebává nikotin sliznicí ústní dutiny nebo přímo v plicích. Je tedy možné vzduch z inhalátoru i „šlukovat“. Inhalátor je vhodný pro stejný typ kuřáků jako žvýkačka s tím rozdílem, že jim umožní manipulaci se špičkou podobně, jako by kouřili cigaretu. Je proto vhodný hlavně pro odvykající kuřáky, kterým tato manipulace chybí. Během používání inhalátoru a také těsně před ním se nedoporučuje jíst ani pít.

 

Mikrotablety

Mikrotablety se vkládají pod jazyk, kde se nechají rozpustit. Také z mikrotablet se nikotin vstřebává skrze sliznici dutiny ústní. Mikrotablety mají stejné použití jako žvýkačky, jejich „aplikace“ je o něco jednodušší. Během rozpouštěním tablety a také těsně před ním se nedoporučuje jíst ani pít.

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba