Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

První narozeniny protikuřáckého zákona v Británii: ničeho nelitujeme!

První narozeniny protikuřáckého zákona v Británii: ničeho nelitujeme!

U příležitosti prvních narozenin britského protikuřáckého zákona se ukázalo, že tamní veřejnost je do budoucna ochotna přistoupit na ještě tvrdší omezení kuřáků. Podpora zákona zapovídajícího kouření v restauracích se během roku jeho platnosti ještě zvýšila. Průzkumy veřejného mínění také ukazují, že Britové by z velké části ochotně kývli na další pravidla, která by zavedla nekuřácké prostředí a pomohla jejich děti ochránit před škodlivými účinky pasivního kouření.

Veřejnost se raduje z restrikcí…

Britský protikuřácký zákon již během prvního roku platnosti přinesl hmatatelné výsledky. Oproti předchozím letům klesl prodej cigaret a také více lidí než dříve se rozhoduje s kouřením nadobro přestat.

Minulý týden britský Národní statistický úřad zveřejnil čísla, podle kterých 80 % Britů souhlasí se zákazem kouření na veřejných místech. Průzkumy dále odhalily, že přes 70 % Britů by odsouhlasilo zákaz kouření v autech, ve kterých jedou děti mladší 18 let. Přes 80 % dospělých souhlasí s tím, aby obchodníkům, kteří prodají cigarety nezletilým, bylo zakázáno nadále prodávat tabákové výrobky. Téměř 60 % respondentů se vyslovilo pro zákaz vystavování tabákových výrobků v obchodech. A více než 60% podporu má zákaz prodeje cigaret v prodejních automatech.

… a organizace se radují z úspěchu

Představitelé britských protikuřáckých organizací se radují: „Protikuřácká legislativa měla ohromný úspěch a je neobyčejně populární. Zároveň se ale projevila tendence veřejného mínění odstartovat další akce. Dosavadní znění protikuřáckého zákona není konečné a do budoucna očekáváme ještě rozsáhlejší kontrolu tabáku a cigaret.“

Kuřák – ohrožený druh?

Podle výsledku průzkumů i podle reakcí protikuřáckých aktivistů se lze domnívat, že kroky podnikané proti tabákovému dýmu v Anglii rozhodně nejsou konečné. Jestli masovou podporu a obrovský úspěch zaznamenají ve svobodomyslné Anglii i další zamýšlená omezení, bude za chvíli kuřák na Britských ostrovech vysoce ohroženým druhem.

(vek)

Zdroj: Smoking related behaviour and attitudes 2007. ONS, 2008.


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba