Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Oslavte Světový den bez tabáku tím, že přestanete kouřit

Oslavte Světový den bez tabáku tím, že přestanete kouřit

V pondělí 31. května nás čeká další Světový den bez tabáku, který Světová zdravotnická organizace vyhlašuje již od roku 1988. Slibuje si od něj především zvýšení povědomí o negativních dopadech užívání tabáku a vyburcování veřejnosti proti kouření.

Světový den bez tabáku má každý rok jiné motto. Tím letošním je "Gender and Tobacco" a klade důraz na marketingové taktiky zaměřené na ženy. Světová zdravotnická organizace tento den využije k tomu, aby zviditelnila škodlivé vlivy tabákového marketingu a kouření na ženy a dívky.

Nebyl to Kolumbus, ale Nicot

Traduje se, že tabák se v Evropě rozšířil díky Kryštofu Kolumbovi. Jeho námořníci ho sice úspěšně vyzkoušeli, ale jak se zdá, hlavní podíl na rozšíření tabáku v Evropě má Jean Nicot, který pod dojmem, že tabák je léčivá rostlina ovlivňující řadu nemocí, s dovozem tabáku do Evropy začal. Dnes už je jasné, že opak byl pravdou. Tabák nejen neléčí, ale řadu vážných chorob dokonce způsobuje.

Kuřáci jsou ohrožený druh

Tabáková epidemie si v důsledku aktivního či pasivního kouření ročně vyžádá na celém světě 5,4 miliónu mrtvých. V České republice je kouření příčnou pětiny všech úmrtí. Ročně podle statistik v Česku zemře na následky kouření a nemocí spjatých s tímto zlozvykem asi 23 000 lidí.

Příčinou úmrtí kuřáků bývají především infarkty, nádorová a chronická plicní onemocnění, ale i další nemoci, včetně horšího stavu imunitního systému. Kuřáci ovšem svojí vášní zkracují život i nekuřákům. Jak říká paní doktorka Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření: „Také pasivní kouření zabíjí, u nás řádově stovky osob ročně. Netýká se to jen lidí. I kočka nebo pes žijící v domácnosti kuřáka má kratší život než zvíře žijící v nekuřáckém prostředí.“

Chtěl bych přestat, ale nejde to

Řada kuřáků by ráda s kouřením přestala. Potíž je ale v tom, že si na nikotin, obsažený v tabákovém kouři, vypěstovali závislost. Pokud si cigaretu odepřou, chybí jim. Nemohou se zbavit touhy po cigaretě, nervozity, deprese a špatné nálady z toho, že ji nemají. Tento stav provází neschopnost se soustředit a odpočívat, podrážděnost, zvýšená chuť k jídlu a další nepříjemné tělesné příznaky. Výsledkem bývá obvykle opakovaný návrat k cigaretě.

Medicína je připravena pomáhat

Odborníci jsou připraveni těm, kteří to s odvykáním kouření myslí vážně, pomoci. Poradit může kterýkoliv lékař, odborná pomoc se však soustřeďuje do specializovaných poraden a center pro odvykání na tabáku. Svou malou troškou do mlýna se snaží přispět i naše stránky stop-koureni.cz.

(sin)

Zdroj: ČTK


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci