Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Nikotinové žvýkačky podle studií při odvykání kouření nepomáhají

Nikotinové žvýkačky podle studií při odvykání kouření nepomáhají

Možná chcete přestat v nejbližší době kouřit a již jste si stanovili i svůj velký den D – den, kdy poprvé po dlouhé době nevezmete do úst ani jedinou cigaretu. A pak už nikdy, nikdy v životě. Je to trochu děsivá představa? Pro někoho natolik, že ještě nějakou dobu před samotným dnem D se rozhodne „trénovat“ – snížit běžnou denní dávku cigaret o polovinu a místo těch chybějících žvýkat nikotinové žvýkačky. Jak však vědci nedávno zjistili, takovýto předchozí trénink nemá pro úspěšné odvykání vůbec žádný význam.

Je možné si odvykání „natrénovat“?

Doktor Etter ze Ženevy a jeho kolegové byli zvědavi, zda lidé, kteří před svým dnem D zkoušejí kouřit méně a užívají předem nikotinové žvýkačky, mají vyšší úspěšnost v odvykání než ti, kteří odloží cigarety najednou. Proto zorganizovali studii, které se zúčastnilo 314 dospělých kuřáků. Zhruba polovina z nich snížila čtyři týdny před svým dnem D počet vykouřených cigaret na polovinu a zároveň užívala nikotinové žvýkačky. Žvýkačky pak odvykající kuřáci užívali také následujících osm týdnů. Druhá polovina kuřáků, kteří se účastnili studie, přestala kouřit náhle až v den D a nikotinové žvýkačky užívala pouze dalších osm týdnů.

Po osmi týdnech vědci zjišťovali, jak se na úspěšnosti odvykání podepsal předchozí „trénink“ – postupné snižování počtu vykouřených cigaret –, a ke svému překvapení zjistili, že úspěšnost odvykání je u obou skupin kuřáků téměř stejná (zhruba 40 %). O něco málo vyšší úspěšnost měli dokonce kuřáci, kteří přestali s kouřením najednou. Ke stejnému výsledku došli vědci také za rok, když zjišťovali, kolik procent bývalých kuřáků stále abstinuje. Procento úspěšných bylo v obou skupinách opět téměř stejné (zhruba 20 %), o málo lepší výsledek měli kuřáci, kteří začali odvykat náhle.

Odložit cigaretu najednou je lepší než přestávat postupně

Výsledky švýcarských vědců podporují domněnku, že postupné snižování počtu vykouřených cigaret nemá smysl. Také mnozí odborníci na problematiku nikotinové závislosti se domnívají, že kuřák má největší naději přestat se svým zlozvykem tehdy, pokud je pevně rozhodnut a svou cigaretu odloží najednou a s konečnou platností. I když ani to samozřejmě nevylučuje možnost, že se ke kouření později zase vrátí.

(vek)

Zdroj: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_85435.html


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba