Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Lobby versus studie: Kouření podporuje trh, ale ničí tělo i mozek

Lobby versus studie: Kouření podporuje trh, ale ničí tělo i mozek

Směrnice o tabákových výrobcích, schválená v roce 2001, je podle Evropské unie již zastaralá. Proto se chystá její novela, po níž volá jak Evropský parlament, tak i Rada Evropské unie. Mezi výrobci a prodejci cigaret však návrh novely vyvolal odpor. Společnost GECO provozující síť maloobchodních prodejen s tabákem uskutečnila ve třech svých pražských provozovnách protestní lobbistickou akci. K jednotlivým bodům nového návrhu přiřadila protiargumenty, které podle ní mohou negativně ovlivnit jak obchodníky a spotřebitele, tak i celkovou zaměstnanost a příjmy do státního rozpočtu.

  1. Rozšíření zdravotního varování na 75 % přední a 50 % zadní strany krabičky
    Podobný zákon začne platit od prosince v Austrálii, tam však jde ještě o krok dál - nařizuje tabákovým firmám prodávat cigarety v jednotných olivově zelených krabičkách zobrazujících drastické obrázky následků kouření, včetně rakoviny. Obaly nesmí uvádět jakéhokoliv logo či zřetelný název značky.
    Podobný zákon od příštího roku platí i v Rusku. Americká vláda k tomu naopak firmy nutit nemůže, soud ve Washingtonu rozhodl, že by tím porušila princip svobody slova. Nařízení zvažují další země, například Indie, Velká Británie či Kanada.


  2. Zákaz vystavení cigaret v místě prodeje či jeho velké omezení, nebudou dovoleny žádné další vizuální informace zevnitř ani zvenku provozoven
    V Kanadě, Irsku nebo Norsku je už vystavení cigaret na prodejnách striktně regulováno a v některých obchodech dokonce musely zmizet zcela pod pultem. Podle velkých nadnárodních výrobců dojde kvůli podobným opatřením hlavně k nárůstu nelegálního obchodu. Před tím na jaře varovalo i italské výzkumné centrum Transcrime.


  3. Zákaz tzv. e-cigaret
    Elektronické cigarety používají podle odhadů již 3 miliony lidí. Jejich zákaz tam, kde se nesmí kouřit ani ty tabákové, zvažuje i české ministerstvo zdravotnictví. Problém vidí především ve skutečnosti, že nikotinové náplně neprocházejí žádnou kontrolou. U novinky, která je na českém trhu od roku 2007 a loni se začala prodávat ve velkém, totiž nejsou pravidla jasná a každý podnik si je vykládá po svém. Jejich používání je na rozdíl od klasických cigaret nyní povoleno na některých letištích, včetně pražského, i ve vlacích Českých drah.


  4. Absolutní standardizace tabákových výrobků, zákaz přísad a charakterizujících příchutí
    V Bruselu se mluví také o zákazu jiných než klasických cigaret - třeba s příchutí mentolu nebo tenkých „slim“ cigaret. Evropská komise má podle firmy GECO rozhodovat např. i o minimálním počtu kusů cigaret v krabičce stanovených na 20, přesné velikosti a průměru cigarety nebo předepisovat barvu filtru cigarety.

Máte rádi svůj mozek ? Nekuřte

Studie vědců z londýnské univerzity King's College publikovaná v časopisu Age and Ageing varuje, že kouření může poškodit mysl stejně jako tělo. Výzkum, kterého se zúčastnilo 8 800 lidí ve věku nad padesát let, poukázal nejen na riziko vyššího tlaku a nadváhy, ale také na poškození paměti, učení a uvažování.

Zkoumány byly také vazby mezi pravděpodobností srdečního infarktu či mrtvice a stavem mozku. Po shromáždění údajů o zdraví a životním stylu účastníků byly provedeny jednoduché mozkové testy, např. učení nových slov či vyjmenování co nejvíce druhů zvířat za minutu. Testy se opakovaly znovu po čtyřech a osmi letech.

Výsledky opakovaně potvrdily spojení mezi kouřením a nižším skóre v testech. „Snížení poznávacích funkcí se může s přibývajícím věkem vyvinout v demenci,“ varoval v návaznosti na studii doktor Simon Ridley z britské společnosti pro výzkum Alzheimerovy choroby.

Mezi faktory, které mohou riziko demence redukovat, řadí vědci kromě odmítnutí cigaret také konzumaci vyvážené stravy, udržování zdravé hmotnosti, pravidelné cvičení či kontrolu krevního tlaku a cholesterolu.

Zdroj: ZDN


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba