Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Kouření ohrožuje zdraví kostí

Kouření ohrožuje zdraví kostí

Začínají vás bolet záda nebo kyčle? Může jít o začínající osteoporózu. A na vině může být třeba právě cigareta...

Kouření ohrožuje zdraví kostí

Důsledky kouření jsou dobře známy. Rakovina plic je prokazatelně nejhrozivějším z nich. Přesto to není dostatečnou motivací ke zbavení se tohoto „příjemného návyku, který nikomu jinému neškodí“ (na rozdíl od návyku na alkohol, drogy, hrací automaty...), jak často slýcháme od kuřáků. Není to tak docela pravda – pasivní kouření působí stejné problémy jako aktivní, takže kuřáci ohrožují všechny kolem sebe, jenomže velmi tiše a nenápadně. Až když se hrozící riziko objeví u kuřáka samotného, je ochoten alespoň uvěřit, že kouření opravdu škodí. Často už je ale pozdě.

Cigareta vadí nejen plicím

Jak ale souvisí s kouřením osteoporóza? Vždyť kouř jde do plic, ne do kostí... To je sice pravda, ale z plic jsou přenášeny nikotin a také dehtové látky do krve, a krev vyživuje i tu poslední buňku našeho těla. U každého kuřáka se podle jeho dispozic může v důsledku kouření porouchat kterákoli tkáň nebo orgán. A každý kuřák má v pozdějším věku nějaký zdravotní problém, o kterém ovšem většinou tvrdí, že „to je stářím, kouření s tím nemá nic společného“.

Porouchané orgány

Stejné je to i u osteoporózy. Kouření prokazatelně zrychluje odbourávání kostní tkáně. Navíc se u mnoha kuřáků výrazně změní střevní flóra, a to může zhoršovat vstřebávání vápníku a vitaminu D, které jsou nutné k obnově odbourané kostní tkáně.

Kuřák ovšem mohou namítnout, že sousedka má osteoporózu, přestože nikdy v životě nekouřila. To je pravda, ale sousedka může mít mnohem silnější dispozice k osteoporóze, a kdyby kouřila, nemoc by u ní postupovala rychleji, zatímco kuřák nemusí mít dispozici k osteoporóze vůbec a byl by se jí bez kouření vyhnul.

Pokud cítíte bolest v kyčlích nebo v zádech, neváhejte navštívit lékaře. Nezjistí-li příčinu on, pošle vás na vyšetření kostí ke specialistovi. A možná se dozvíte, že máte osteoporózu. Pokud kouříte, udělejte alespoň nepatrný pokus sami na sobě. Přestaňte s kouřením a po půlroce nebo raději až po roce srovnejte své problémy tehdy a nyní. A zvažte, jestli si znovu zapálíte.

(ame)

Zdroj: www.osteoporoza.cz


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha