Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

I pouhých několik cigaret způsobuje tzv. dehtové plíce

I pouhých několik cigaret způsobuje tzv. dehtové plíce

Když řeknete silnému kuřákovi, že má plíce vyplněné dehtem, možná se vám vysměje. Přitom zábavná tato informace rozhodně není. Výraz dehtové plíce může sice znít ostře, má ale své opodstatnění.

Kuřáci následky kouření podceňují, pak se nestačí divit

Běžní kuřáci si často myslí, že několik cigaret týdně není žádná tragédie. Podle lékařských studií má však i nepravidelné kouření nebo pasivní kouření větší negativní vliv, než si tito lidé připouštějí. Výzkum publikovaný v prestižním časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine uvádí, že dokonce i nízké hladiny tabákového kouře vedou k ukládání dehtu v plicní tkáni. To následně vede k plicním onemocněním, v drtivé většině k chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) nebo rakovině plic. CHOPN je přitom třetí nejčastější příčinou úmrtí mezi nemocemi, hned po kardiovaskulárních nemocech a rakovinách.

Dehet dokáže plicím pořádně zatopit

Dehet obsažený v tabákovém kouři se ukládá po celé délce dýchacího ústrojí. V průduškách, průdušinkách, nejvíce však v plicních sklípcích, tedy posledních a nejmenších částech plic, kde teprve dochází k výměně kyslíku. Zejména genová výbava (DNA) těchto buněk je velmi citlivá na tabákový kouř, nejvíce opět na dehet. DNA takto postižených buněk buď mutuje a mění buňky na rakovinné (dehet je jedním z nejsilnějších karcinogenů), nebo je poškozuje. Poškozením se například myslí to, že buňky přicházejí o čisticí řasinky, produkují výrazné množství hlenu, zvětšují se, a zužují tak horní dýchací cesty (bronchitida neboli zánět průdušek). Plicní sklípky v dolních dýchacích cestách se naopak rozšiřují (emfyzém neboli rozedma plic), a ubývá tak plicní tkáně pro dýchání. Dohromady nám dává bronchitida a emfyzém nechvalně známý CHOPN.

Plíce doslova prolezlé dehtem

Při kouření zůstává 90 % dehtu z tabákového kouře v plicích! Takže když vidíte kuřáka vydechovat tabákový kouř, vidíte jen 10 % z celkového dehtu. Zbytek zůstal v plicích. Za život kuřáka se tak v jeho plicích uloží až 3,5 kg dehtu! Dá se tedy doslova mluvit o dehtových plicích. To se například prokazuje při pitvách lidí zemřelých na rakovinu plic nebo CHOPN v nemocnici. Zjišťuje se barva plic, která svědčí o tom, čemu byly plíce celý život vystaveny – u lidí žijících ve městě jsou zašedlé, ale u kuřáků černé, dokonce až s četnými dehtovými skvrnami na povrchu. Jde o tutéž černou mazlavou hmotu používanou při stavbě silnic. Při této představě už kouření neškodně nevypadá, že?

(ercp)

Zdroje:
www.medicalnewstoday.com
www.allsands.com
whyquit.com


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba