Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Cigarety obsahují radioaktivní polonium. Tabákové koncerny to tajily

Cigarety obsahují radioaktivní polonium. Tabákové koncerny to tajily

Rakovinu plic způsobuje i radioaktivní prvek polonium-210, který je dodnes obsažen v cigaretách. Tabákové firmy to zjistily sérií výzkumů už v padesátých a šedesátých letech. Podle historických dokumentů šokující zjištění zatajily.

Cigaretový kouř obsahuje kromě dvou desítek chemických karcinogenních látek také karcinogeny radioaktivní. Jde především o olovo-210 a polonium-210. Radioaktivní částečky se usazují v plicích a kvůli dehtu mají dostatek času se zde rozložit. Do plic kuřáků se tak uvolňuje radioaktivní záření alfa. Výrazně tím stoupá pravděpodobnost rakovinného bujení.

Úmyslné zatajení

Velké tabákové firmy o tomto nebezpečí věděly. Dokonce i spočítaly, kolik radioaktivního záření se uvolní v plicích průměrného kuřáka.

Že firmy výsledky zamlčely, vyplývá z historické analýzy 27 dosud neprozkoumaných dokumentů, kterou provedli vědci z University of California v Los Angeles. Hrayr Karagueuzian, hlavní autor studie, říká, že jej míra klamání ze strany tabákových firem až překvapila: "Nejenže věděly o přítomnosti polonia, ale také o příčinné souvislosti mezi tímto radioaktivním prvkem a rakovinou."

Karagueuzian a jeho kolegové použili propočty v původních dokumentech a došli k závěru, že radioaktivní částečky v cigaretách mohou způsobit až 138 úmrtí na tisíc kuřáků za 25 let.

Nechuť zveřejnit výsledky ohledně radioaktivního nebezpečí v každé cigaretě je snadno vysvětlitelná. "Bylo to v době, kdy jsme se krčili pod stoly během nácviků pro případ jaderného výbuchu, doba, kdy si lidé budovali protiatomové kryty na zahradě," připomíná Cheryl Healton, ředitelka American Legacy Foundation.

"Těžko si představit období, kdy by měla informace o radioaktivitě v cigaretách větší dopad. Není pochyb o tom, že by mnoho lidí omezilo kouření, kdyby byl výzkum publikován."

Domnívá se, že i dnes mnoho lidí ani netuší, že cigarety obsahují zdroj radiace.

Polonium v cigaretách

Radioaktivní polonium (210Po) vyzařuje nebezpečné radioaktivní alfa částice. Do plic se dostane spolu s ostatními karcinogeny, které cigaretový kouř obsahuje.

"Právě kombinace chemických a radioaktivních karcinogenů zvyšují riziko rakoviny," uvedl pro ABC John Spangler, profesor medicíny Wake Forest Baptist Medical Center v Severní Karolíně.

"Takže cigaretový kouř je ještě nebezpečnější, než si většina lidí myslí."

Mluvčí koncernu Philip Morris, hlavního výrobce tabákových výrobků v USA, namítá, že o poloniu v tabáku ví lékařská komunita již desítky let. Poukazuje na to, že je to volně se vyskytující prvek, který lze v nízkých dávkách nalézt i v půdě nebo vodě. Do tabáku se radioaktivní prvky dostávají i při hnojení fosfáty.

Vědecký tým Karagueuziana ale poukazuje na to, že již od roku 1980 je známá metoda "kyselého promývání" (acid washing), která zajistí odstranění většiny radioaktivního polonia z tabáku. Přestože je třicet let známá, velké tabákové koncerny ji nepoužívají. Proč?

Oficiálním důvodem má být cena a vysoké nároky na farmáře, kteří tabák pěstují. Karagueuzian ale mluví i o dalším motivu, jeho tým totiž zjistil, že kyselé promývání tabáku ovlivní působení nikotinu, a ubere tak pocitu náhlého působení nikotinu (instant nicotine rush).

"Vydechujete radioaktivní záření na svoje děti"

Přestože o radioaktivních částicích v cigaretovém kouři se dnes již v odborné veřejnosti ví, Karagueuzian se domnívá, že povědomí není dostatečné: "Některé z těchto částic jsou aktivní po desetiletí. Když kouříte, vydechujete radioaktivní částice a vaše rodina, pes nebo kočka tu radiaci vdechují. Kolik kuřáků chce své děti vystavit radiaci?" Domnívá se, že k nálepkám na cigarety by mohla přibýt i značka upozorňující na nebezpečí radioaktivity. Doufá, že jeho studie nebude brána jen jako další útok na tabákové společnosti, ale jako upozornění, že je potřeba co nejrychleji změnit současnou situaci.

Zdroj: technet.idnes.cz


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí