Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

5 změn, které mají v roce 2013 zošklivit kouření

5 změn, které mají v roce 2013 zošklivit kouření

Kuřákům nastanou těžké časy. Evropští i čeští zákonodárci vyrazili do boje s jejich závislostí. Příští rok chtějí vášeň pro tabák sešněrovat přísnými pravidly.

  CO SE CHYSTÁ V PRAZE...


 1. Zákaz kouření v hospodách

  O legislativě, která by kouřeníchtivé zákazníky vystrnadila z restauračních zařízení, se mluví dlouho. Teď už nabírá jasnější obrysy.
  Návrh „zákona o ochraně před škodami působenými návykovými látkami“ chce jeho autor-ministerstvo zdravotnictví - v únoru předložit vládě ke schválení.
  „Po Vánocích by měl být v paragrafovaném znění pro připomínkové řízení,“ upřesňuje ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Pokud jeho záměr projde, kuřákům moc prostoru pro nikotinovou vášeň nezůstane. „Jen zcela otevřené venkovní zahrádky,“ dodává legislativní náměstek Martin Plíšek.
  Několikrát měněný a odsouvaný návrh ale rozděluje poslance. Třeba občanští demokraté se nemohou dohodnout ani mezi sebou. Předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný se nového zákona nemůže dočkat a Hegerovi vytýká, že s ním otálí. Jeho stranický kolega - místopředseda poslanců za ODS Marek Benda - označuje zpřísňování podmínek pro kuřáky za „pitomost“. „Se zákazem kouření v restauracích nesouhlasím. Mám pocit, že hospodští mají mít právo si vybrat,“ míní Benda.
  Na druhou stranu: z posledních průzkumů veřejného mínění vyplývá, že Češi za striktní omezení politiky zřejmě plísnit nebudou. Podle šetření Univerzity Karlovy se pro úplný zákaz kouření v restauracích vyslovilo téměř 80 procent dotázaných. Pokud vše půjde podle plánu, mohl by protikuřácký zákon začít platit v druhé půli roku 2013.

 2. Cigarety budou dražší

  Od příštího roku se zvedá spotřební daň na cigarety a řezaný tabák. Cena krabičky cigaret by tak měla podražit o dvě koruny. To samé se bude opakovat v roce 2014. Více zdražit by měly levnější značky. Spotřební daň na cigarety loni do státního rozpočtu přinesla téměř 45 miliard korun, daň z přidaného hodnoty pak 4 až 5 miliard.

 3. ... A CO SE CHYSTÁ V BRUSELU


 4. Jednotná krabička

  Boj proti kouření se netýká jen Česka. Delší dobu toto téma vře také v Bruselu. Evropská komise pracuje na novele zastaralé směrnice o tabákových výrobcích, kterou by měla během příštího roku předložit europoslancům ke schválení. Reálně by tak mohla začít platit nejdříve za dva roky. Finální verze směrnice zatím sice není zcela hotova, ale počítá například s jednotnou podobou krabiček a rozšířením zdravotních varování. Na přední straně krabičky by zabíralo 75 procent, na zadní straně 50 procent.
  Nejostřejší kritici kouření, mezi které patří i europoslanec za ČSSD Pavel Poc, by pak evropskou směrnici nejraději přiblížili té australské. Tam od začátku prosince platí zákon, který tabákovým firmám nařizuje cigarety prodávat v jednotných olivově zelených krabičkách s drastickými obrázky následků kouření.

 5. Zákaz vystavení cigaret

  A současná vize evropské „tabákové“ novely jde ještě dál. Navrhuje zákaz vystavení cigaret v místě prodeje nebo jeho velké omezení. Zamítá i veškeré další reklamy a informace k tabákovým výrobkům zevnitř i zvenku provozoven.
  K českým zástupcům v Bruselu, kteří z chystaných opatření nadšení nejsou, patří europoslanec Jan Březina (KDU- ČSL). „Jsem sice zapřísáhlý nekuřák, ale toto je už na pomezí absolutní prohibice,“ namítá. V Kanadě, Irsku nebo Norsku je vystavení cigaret v prodejnách striktně regulováno už teď.

 6. Cigarety bez příchuti

  Bruselští eurokomisaři se nechtějí smířit ani s ochuceným tabákem, cigaretami s příchutí například mentolu nebo s tenkými „slim“ cigaretami. Přísady, které se do těch ochucených přidávají, podle odborníků zvyšují škodlivost cigaret. České ministerstvo zdravotnictví k tomu navíc zvažuje, že tam, kde se nesmí kouřit, zakáže i e-cigarety.
 • 2,3 MILIONUlidí v Česku aktivně kouří
 • 250 TISÍC mladých do 18 let včetně dětí si neodpustí cigaretu cigaret se v Česku vykouří za rok
 • 21 MILIARD cigaret se v Česku vykouří za rok
 • 50 MILIARD korun se ročně zhruba vybere na DPH a spotřební dani z tabáku
 • 18 TISÍC lidí v Česku každoročně zemře na nemoci spojené s kouřením

Zdroj: Lidovky.cz


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta