Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Účinky nikotinu a škodlivost kouření

Účinky nikotinu a škodlivost kouření

V tabáku se vyskytuje rostlinný alkaloid nikotin. Pro kuřáka jsou důležité především účinky nikotinu na lidský mozek, nikotin ale působí na mnoho dalších orgánů. Do krevního oběhu se nikotin vstřebává buď sliznicí ústní dutiny (doutník, dýmka) nebo z plic (cigareta). Sliznicí úst se může nikotin vstřebat pouze ve slabě zásaditém prostředí a zásaditý kouř je u doutníku nebo dýmky. Kouř z cigarety má kyselé pH, proto jej kuřák musí nasát do plic (šlukovat), aby se nikotin vstřebal.

Jak působí nikotin

V mozku se nikotin váže na receptory, jejichž prostřednictvím podporuje soustředění a duševní činnost, ve vyšších dávkách naopak uklidňuje. Kromě mozku nikotin působí na žlázy s vnitřní sekrecí, podporuje uvolňování katecholaminů (adrenalin a noradrenalin), kortikosteroidů nebo endorfinů. V zažívacím traktu nikotin podporuje peristaltiku.

Kouření škodí zdraví

V cigaretovém dýmu je obsažen oxid uhelnatý, který snižuje okysličení krve a tím také okysličení všech tkání v těle. Podporuje vznik aterosklerózy a tím zvyšuje krevní tlak a riziko infarktu nebo mozkové mrtvice. Nikotin se zase podílí na vzniku arytmií. Kouření je jednou z nejčastějších příčin vzniku ischemické choroby dolních končetin, kdy se uzavírají důležité cévy v nohách a ty nejsou dostatečně prokrveny. Člověk pak i po krátké chůzi pociťuje bolesti v nohou, stav se obvykle postupně zhoršuje a může skončit i amputací končetiny.

Rakovina

Cigaretový kouř je jako celek silně karcinogenní, obsahuje totiž více než 4000 chemikálií, z nichž mnohé vyvolávají zhoubné bujení. S každou vykouřenou cigaretou se zvyšuje riziko vzniku rakoviny, přestat se tedy vyplatí v každém věku. Naopak čím dříve začne mladý člověk kouřit, tím větší je riziko, že se u něj rozvine zhoubný nádor. Kromě již uvedených typů nádorů (rakovina plic, močového měchýře a slinivky břišní) způsobuje kouření také rakovinu rtu, jazyka, hrtanu, hltanu, jícnu, žaludku, střev a také leukémie.

Onemocnění dýchacích cest

Nejčastější plicní nemoci způsobené kouřením jsou kromě plicního karcinomu plicní emfyzém a chronická obstrukční plicní nemoc. Každý ví, že kuřáci trpí častěji záněty dýchacích cest. Ranní záchvaty kašle mohou končit i trvalou závislostí na kyslíku dodávaném z kyslíkové bomby.

Další zdravotní rizika

Díky kouření klesá u mužů plodnost a schopnost erekce. Kouření se podílí na vzniku žaludečních vředů, zvyšuje riziko rozvoje lupénky a roztroušené sklerózy. Kuřákům se zhoršuje sluch více než nekuřákům a kuřák – diabetik – je více ohrožen poškozením oční sítnice a ledvin.

(nes)


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba