Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Tmavší pleť hrozí vyšší závislostí na nikotinu

Tmavší pleť hrozí vyšší závislostí na nikotinu

Zvláště opatrní při zacházení s tabákovými výrobky by měli být černoši a vůbec všichni lidé s tmavší pletí. Podle vědců totiž melanin, pigment zodpovědný za tmavou barvu kůže, pomáhá ukládat v těle nikotin. Jinými slovy, čím více melaninu máte, tím více nikotinu dokážete vstřebat a nechat působit.

Čím více melaninu, tím více nikotinu

Vědci z univerzity v Pensylvánii si k sobě na kliniku pozvali 150 kuřáků tmavé pleti, u kterých měřili hladinu pigmentu melaninu a také hladinu kotininu, což je metabolický produkt nikotinu, lépe přístupný měření než samotný nikotin. Všichni účastníci studie byli zároveň podrobně vyzpovídáni ohledně svého kuřáckého návyku.

Výsledky studie ukázaly, že s vysokými hladinami melaninu u sledovaných osob se pojil i velký počet vykouřených cigaret a zároveň i vysoká koncentrace kotininu v krvi. Jinak řečeno, čím více melaninu daný člověk měl, tím větší byl i jeho kuřácký návyk. Tato zjištění mohou podle vědců naznačit, proč jsou někteří lidé na cigaretách závislí více než jiní. Na metabolismu, vstřebávání a účincích tabáku se totiž může podílet celá řada látek, jejichž úlohu dosud neznáme, které však mohou svým působením činit člověka méně nebo více náchylným ke vzniku nikotinové závislosti.

Jak vzniká nikotinová závislost

K vytvoření závislosti na nikotinu není potřeba kouřit každý den, protože nikotinová závislost vzniká snadno a velmi rychle. Ze studií provedených na toto téma vyplývá, že i takzvaně příležitostní kuřáci často trpí abstinenčními příznaky z nedostatku nikotinu. Po zahájení příležitostného kouření se vytvořila závislost u sledovaných jedinců v průběhu několika týdnů, a to již při frekvenci kouření dvou cigaret za týden.

Zdá se také, že ženy jsou ke vzniku nikotinové závislosti náchylnější než muži. Kromě laboratorních pokusů se samci a samicemi potkanů to naznačují i pozorování příležitostných kuřáků, kdy při stejné spotřebě cigaret si ženy „vypěstovaly“ závislost během tří týdnů, zatímco muži až za šest měsíců. Další skupinou lidí, u kterých vzniká závislost na nikotinu velmi rychle, jsou mladiství. Rychlost metabolismu nikotinu je u dospívajících sice stejná jako u dospělých, rozdíl by však podle vědců mohl spočívat v působení nikotinu na nikotinové receptory v mozku, které hrají tu nejdůležitější roli při vzniku nikotinové závislosti.

(vek)

Zdroje:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/150753.php
http://www.drogy.net/portal/nikotin/zavislost/novy-pohled-na-nikotinovou-zavislost_2006_04_03.html


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta