Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Osm rad jak nepřibrat při odvykání

Osm rad jak nepřibrat při odvykání

Většina bývalých kuřáků se potýká s přírůstkem hmotnosti poté, co přestali kouřit. Přírůstek kilogramů je sice velmi pravděpodobný, rozhodně to ale není nevyhnutelná záležitost, se kterou byste se museli smířit. Přibližně 80 % exkuřáků se sice nevyhne nově získaným kilogramům, během krátké doby se ovšem bez větších obtíží vrátí zpět ke své původní váze. Existují ale způsoby, jak snížit pravděpodobnost, že přiberete, když s kouřením skoncujete.

K váhovému přírůstku dochází u osob, které více kalorií přijímají než vydávají. Nejlepší kontrolu hmotnosti představuje současné snížení kalorického příjmu a zvýšení metabolismu. Kalorie mohou být sníženy změnou jídelníčku – vhodnou dietou. Rychlost metabolismu může být zvýšena pravidelným cvičením. Pamatujte ale na to, že pokud se chystáte k zásadním změnám svého dietního režimu a chcete zařadit náročnou fyzickou aktivitu, je lepší poradit se s lékařem.

Jak na vhodnou dietu

  • Jedním ze způsobů kontroly vaší hmotnosti je omezení tuků, které jsou kaloricky velmi bohaté. Jeden gram tuku obsahuje 9 kalorií, zatímco bílkoviny a cukry obsahují v jednom gramu 4 kalorie. V dnešní době není obtížné zařadit do svého jídelníčku nízkotučné potraviny. Na etiketách můžete také při nakupování zkontrolovat, jaký je v potravině, kterou se chystáte koupit, obsah tuku. Možná budete překvapeni tím, kolik skrytého tuku je obsaženo v běžných potravinách.
  • Možná vám prospěje soustředit se spíše na jídlo, které si můžete dopřát, než litovat dobrot, které byste si raději měli odepřít. Vaše dieta by měla obsahovat mnoho ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, fazolí a libového masa.
  • Pokud vás honí mlsná a máte nutkání „mít něco v puse“, dopřejte si mrkev, jahody nebo banány. Místo čipsů si můžete dát preclíky. Někteří bývalí kuřáci také rádi cucají kostky ledu nebo pijí vychlazenou vodu.
  • Pamatujte také na to, že sladké potraviny mají vysoký obsah kalorií. Exkuřáci mají často poté,co se svým zlozvykem přestali, větší chuť na sladké. Pokud je vaše touha po sladké chuti příliš silná, vyhledávejte spíše produkty s nižším obsahem kalorií.
  • Sepište si seznam potravin s vysokým obsahem tuku a kalorií, kterým se budete snažit vyhýbat. Také si sepište seznam zdravých potravin, kterých se budete snažit do svého jídelníčku zařadit více. Řiďte se i tím, co vám chutná. Zjistíte, že jíst zdravě může být velmi příjemné.
  • Dalším způsobem jak snížit příjem kalorií je změna stravovacích návyků. Například jste možná byli zvyklí, že si po jídle dáte cigaretu. Poté, co jste přestali kouřit, ale jíte mnohem víc. Zkuste ihned po jídle (předtím než si přidáte, jakmile cítíte, že jste sytí) vstát a najít si nějakou příjemnou aktivitu. Můžete si jít například posedět na zahradu, popovídat s rodinou nebo strávit několik chvil s oblíbenou knížkou.
  • Někteří lidé jedí proto, aby se vyrovnali se stresem. Pokud je to váš případ, zkuste si najít jiný způsob, jak se vyrovnat s náročnou situací a jak zvládat své pocity. Vyzkoušet můžete například relaxaci nebo hluboké jógové dýchání (posaďte se, zhluboka dýchejte do břicha).

Tip na závěr

  • Zkuste si po dobu jednoho týdne zapisovat, co každý den sníte. Možná zjistíte, že jíte víc, než jste jedli v době, kdy jste kouřili. Jídlu, stejně tak jako kouření, se často věnujeme nevědomky, bez toho, abychom se soustředili na to, co vlastně děláme. Předtím, než si to sepíšeme, si často ani neuvědomujeme, co všechno během dne spořádáme. Po týdnu jistě uvidíte, jak můžete své stravovací návyky změnit.

(hak)


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci