Laik | STOP KOUŘENÍ | Odborník

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den,pani doktorko videla jsem vase video na internetu a moc me zaujalo....

Odpověď: Obecně lze říci, že lékové interakce a to hlavně ovlivňování léků v oblasti psychiatrie, mají ......

vstoupit do poradny

SOUTĚŽ
  chci soutěžit Připravujeme pro vás novou soutěž.
  chci soutěžit

Poradna uLékaře.cz
 

 

Kuřák ohrožuje nejen sebe, ale i své okolí

Kuřák ohrožuje nejen sebe, ale i své okolí

Češi jsou prý obecně velmi tolerantní národ. Podle některých názorů zvenčí je nám dokonce všechno tak dokonale jedno, že bychom na to jednou mohli vážně doplatit. Například na svůj vlažný postoj ke kuřáckému zlozvyku doplácí už nyní všichni nekuřáci, ohrožení nechtěným vdechováním jedovatého dýmu.

Co je to pasivní kouření?

Pasivně kouřit, jednoduše řečeno, znamená dýchat kouř produkovaný někým jiným. Při tom můžeme mít na mysli jak kouř uvolňovaný z hořící cigarety, tak kouř inhalovaný a posléze vydechovaný samotným kuřákem. Uvádí se, že kouř samovolně uvolněný z cigarety tvoří zhruba 85 % veškerého kouře v místnosti.

Co všechno obsahuje cigaretový dým?

Tabákový kouř obsahuje více než čtyři tisíce chemikálií, buď v podobě plynů, nebo mikroskopických tuhých částic. Mezi tuhými částicemi můžeme najít například dehet, nikotin, benzen nebo benzpyren. Plynná fáze zahrnuje především oxid uhelnatý, amoniak, formaldehyd, nitrosaminy nebo kyanovodík. Z odhadovaných čtyř tisíc chemikálií je zhruba 60 karcinogenních. Ty látky, které přímo nezpůsobují rakovinu, dráždí povrch dýchacích cest a podílí se na vzniku nejrůznějších plicních onemocnění.

Jaké nebezpečí hrozí pasivním kuřákům?

Noc strávená v zakouřeném baru samozřejmě neznamená, že se druhý den probudíte s rakovinou plic. Pasivní kouření má na mnoho lidí i mnohem prozaičtější účinky, mezi které patří podrážděné a zarudlé oči, bolest hlavy, kašel a podrážděný krk, nebo dokonce nevolnost a závrať. Jen půlhodinový pobyt v zakouřeném prostředí stačí k tomu, aby se snížila dodávka kyslíku pro srdce. Zvláště nebezpečný je cigaretový dým pro astmatiky.

Jak je pasivní kouření rozšířené?

Pasivní kouření kupodivu není pouze záležitost barů a začouzených hospod nižší kategorie. Například ve Velké Británii se odhaduje, že přibližně polovina dětí je doma vystavena škodlivým účinkům cigaretového dýmu. V České republice zemřou každý rok na následky pasivního kouření přibližně tři tisíce nekuřáků a deset procent dětí s leukemií onemocnělo právě v důsledku pasivního kouření.

Přestože důkazů proti pasivnímu kouření již bylo sneseno víc než dost, stále se najdou lidé, kteří jeho škodlivost zpochybňují. Právo na pochyby má jistě každý, avšak vystavovat byť i hypotetickému riziku bychom neměli alespoň ty, kteří se nemohou bránit. Především naše vlastní děti.

(vek)

Zdroje:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/3235820.stm
http://www.dokurte.cz


Archiv starších novinek

 
 
 

Přihlášení uživatele

 
 

Nejste zaregistrování? Zapomenuté heslo

 
 
Test závislosti
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci